Z KIM I O CZYM JEST PODCAST

 
Charyzma to rozwój, a ten podcast to podważanie powszechnego przekonania, że z charyzmą trzeba się urodzić i droga do tego jak się jej nauczyć.
Gościem piątego odcinka jest Bartek Czekała, który opowie o tym, jak uczyć się języków obcych efektywnie, nawet jeżeli jesteś miękką bułą.
Z tego odcinka dowiesz się: Dlaczego warto uczyć się języków? Jakie języki są najbardziej pożądane na rynku pracy? Od czego zacząć naukę gramatyki, żeby robić to efektywnie? (instrukcja krok po kroku). Ile musimy znać słów w danym języku, by być w nim biegłym? Jak uczyć się słówek efektywnie i czemu system szkolny się nie sprawdza? Dlaczego mitem jest, że języka najszybciej nauczysz się w kraju, w którym ludzie się nim posługują? Jak usunąć kłody spod nóg w drodze do nauki języka? Jak pracować nad fonetyką w nauce języka? Od którego elementu zacząć naukę języka: fonetyki, leksyki czy gramatyki? Dlaczego bzdurą jest to, że do języków trzeba mieć talent? Jak uczyć się języków, gdy jest się miękką bułą? Jak wyrobić w sobie nawyk nauki? Jak wykorzystać zakłady do nauki języka? Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej w innym języku?
 
Bartek jest ekspertem technik pamięciowych i poliglotą - zna 8 języków obcych (angielski, niemiecki, szwedzki, esperanto, rosyjski, francuski, hiszpański, czeski). Szwedzkiego do poziomu B2 nauczył się w 3,5 miesiąca bez kontaktu z osobami władającym tym językiem, by zatrudnić się w korporacji, w której się poznaliśmy. Czeskiego do poziomu B2 za to nauczył się w miesiąc. Prowadzi szkolenia i indywidualne korepetycje, a jego uczniowie uczą się przynajmniej 4 razy szybciej niż w szkołach językowych przy mniejszej ilości godzin, ale uprzedzam, że jeżeli chcecie się dostać do niego na lekcję, to kolejka jest …ekhem… bardzo długa. Prowadzi anglojęzycznego i polskiego bloga o nauce języków i technikach pamięciowych, oba bardzo poczytne w świecie.
 

NOTATKI Z NASZEJ ROZMOWY

Transkrypcja